Babylon 5
1993 - 1998
7/10
Babylonian Productions and Warner Bros. Television
Drama Fantasy Science Fiction03.11.2018
S tímhle seriálem to není jednoduchý, na jednu stranu před vás na stůl naháže tunu zajímavejch nápadů, inovací a novátorskejch přístupů. Na druhou si často natluče nos při jejich převedení na televizní obrazovky. Pokud si k tomu připočtete i lehký experimentování na poli vypravěčství, tak ve výsledku tu máme seriál, co hodně lidí označí jako omyl televizní zábavy a malá hrstka jako geniální počin ve sci-fi žánru. Ale s odstupem času se pomalinku a jistě počet fanoušků rozrůstá. Průkopníci to maj holt těžký.
J. Michael Straczynski s Babylon 5 přišel v době, kdy invaze Star Treků na televizní obrazovky byla v plný síle. Myšlenka byla prostá - nastartovat další franšízu, která by tu s námi pak úspěšně byla další bambilion let s tunou seriálů, filmů, knížek, komiksů, figurek a samozřejmě remaků. To se naštěstí nestalo. Ne že by těch 5 sezón stálo za starou belu, ale spíš proto, že tu tím pádem máme takovej malej nenápadnej klenot v historii sci-fi seriálů.
Příběh se točí kolem vesmírný stanice, co se jmenuje Babylon 5. Vesele si poletuje v neutrálním sektoru vesmíru a postavila jí Pozemská Aliance v roce 2250. Název není výsledkem extra rozjetýho brainstormingu. Číslice pět jednoduše znamená, že je to pátá reinkarnace podobnýho komplexu. Evidentně jednička, dvojka, trojka ani čtyřka nejsou šťastný čísla. Mno a jelikož se stanice prezentuje jako místo, který je nezávislý, tak je to ideální prostor pro diplomacii a obchod. Počet jazyků, který se linou chodbama dává názvu Babylon určitej smysl…
Náladička rozhodně není ale extrémně růžo-žo-voučká, jelikož se nacházíme v době po epickým válečným konfliktu mezi Zemí a rasou Minbari, kterej trošku záhadně skončil jiný výsledkem než totální anihilací lidstva. O tom se samozřejmě dozvíte víc v průběhu seriálu…
Zathras: Zathras is used to being beast of burden to other people’s needs. Very sad life… probably have very sad death, but at least there is symmetry.
Doba je tedy stále slušně napjatá v momentě, kdy nám začíná příběh první sezóny. A hned nám ukazuje, že některý věci se prostě neměněj. Kriminalita, chudoba, korupce, xenofobie a další mňamky stále kvetou o 106. Neberte to tak, že by seriál byl nějak mega depresivní jízdou mezi undegroundovejma patrama stanice, kde si koupíte ledvinu či pipinu. Ale v trošku naleštěným stylu se seriál hodně zaobírá tématy i z tohodle košíku.
První sezóna jede v osvědčeným epizodním stylu. Tedy každej díl je uzavřenou záležitostí, kdy na návštěvu přiletí nějakej zlobivej alien či proběhne nějaká diplomatická roztržka. Naštěstí výše zmíněný emzáci nejsou ve stylu Star Treku, tedy víceméně jako slabší maškarní. Zde máme občas docela zajímavej design ras. Hodně lidí hodnotí první sezónu jako hodně nepovedenou. Ač je tam tuna nedokonalostí, tak v mejch očích je to furt slušnej základ pro to, co se bude dít dál.
Minimálně se seznámíme se 2 nejlepšíma postavama seriálu. G’Kar a Londo, tak se panáčkové jmenujou a pořád kujou pikle. Taky je tu nejlepší záporák celýho seriálu - telepat Bester. Bester je šéfíkem nechvalně proslulý organizace Psi-Corps a ta bude hrát hodně silnou roli v průběhu celýho seriálu.
Ambassador Londo Mollari: Ah, arrogance and stupidity all in the same package. How efficient of you!
Druhá sezóna začíná trošku hrbolatě, jelikož díky zdravotním problémům odpad herec dosavadní hlavní postavy seriálu - Jeffrey David Sinclair aneb velitel stanice. A to je trošku rána do rozpočtu. Neříkám, že by seriál úplně vybruslil z týhle rány osudu bez ztráty kytičky. Scénář se samo poupravil. Ale už je tak nějak až do konce seriálu cejtit, že zaškobrtnutí trošku příběhu ublížilo.
Tím pádem tady máme novýho velitele a ne že bych byl nějakej velkej fanda Sinclaira, tak postava Sheridena mi přišla trošku divná no. Ten jeho kulatej ksichtík s divným úsměvem moc realisticky nepůsobil. Vypadal spíš jak farmář než ostřílenej vesmírnej vlk. Každopádně epizodní charakter je opuštěn a vše najíždí do režimu správný vesmírný odysei. Jednotlivý postavy vybroušeny a doladěny. Velmi silná sezóna a speciálně (budu se opakovat) G’Kar a Londo jsou zahraný na jedničku. Smekám. A zvlášť Londo, kterej působil spíš jako komická postavička, se konečně vyklube do podoby, jak ho máme všichni rádi. Taky navíc nám tu začne probublávat ohromnej konflikt… vesmírnejch rozměrů. V rozích se nám krčej Stíny a ve vzduchu smrdí válka.
Třetí sezóna rozehrává dál, to co načnula druhá. A obě patřej k vrcholům seriálu. Slušná akce. Neskutečně mě bavilo, jak vše bylo čím dál tím víc depresivní, atmosféra houstla a smíchu ubylo.
No bohužel tím nám ta zábavnější část seriálu končí a minimálně pro mě přišlo utrpení. Straczynski u čtvrtý sezóny počítal, že je poslední (ač původní plán byl 5 sezón). Výsledek je ten, že tam nacpal většinu materiálu, co měl napsanýho. A to z důvodu, aby příběh nějak normálně ukončil. Vyprávění je dost překotný, hlavním tématem je hlavně konspirace a politický pletichaření. To není prostě můj šálek espressa.
Kosh Naranek: Understanding is a three-edged sword.
Poslední sezóna je divnej a rozředěnej obsah ve stylu impotentního scénáristy. Je vidět, že je to spíchnutý horkou a notně křivou jehlou. Navíc je to všechno infikovaný neskutečně nesympatickým panákem Byronem. Jen si na něj vzpomenu, tak mi všude telepaticky naskáčou pupínky. Některý epizody fungujou jen jako výplňovky. Bohužel Straczynski trval na tom, že všechno napíše sám. A když k tomu připočtete, že každej malej alien ví, že nápady nerostou na stromech, tak to ani nemohlo dopadnout jinak.
Ke všemu jako bonus nám docela dost postav zamávalo kosmickým šátečkem. Takže bohužel to velký finále není ve finále tak velký. A je to spíš taková nudná hra do ztracena. Pro mě tohle byl jeden z největších paradoxů seriálu, protože pro mě to pravý finále proběhlo cca v půlce seriálu. Moc to nedává smysl. V podstatě vývoj kvality můžete popsat Gaussovou funkcí, což jsem ještě nezažil (a asi jen tak nezažiju). V podstatě to nejlepší najdete uprostřed, je to jak okoralá kobliha plněná marmeládou.
Ambassador Londo Mollari: Only an idiot would fight a war on two fronts. Only the heir to the throne of the Kingdom of Idiots would fight a war on twelve fronts.
Seriál má tunu chyb jako občasný herecký dřevnatý úlety, logický chyby v mytologii seriálu, nejen špatný epizody ale v podstatě celý sezóny. A občas vás trapnost a naivita některejch dialogů může doslova dostat do kolen. Přesto je to jako celek tu a tam epická podívaná, hlavní příběh je super a sledovat psychologickej vývoj G’Kara a Londa je jeden z nejlepších, s kterým jsem měl to štěstí se potkat.
Zpracování slušně zestárlo a to hlavně z důvodu trvání na CGI místo klasický práce s modely, což byl v tý době standard. To bylo sice revoluční rozhodnutí, ale díky tomu seriál vizuálně radikálně zestárnul. Vypadá to jako 3D Studio v 0.1 beta v akci. Garantuju vám, že takhle strašidelný textury jste hodně dlouho neviděli. To pravděpodobně odradí v současný době hodně lidí.
Pokud máte chuť na vesmírnou odyseu s velkým důrazem na politikaření, kde je víc kecání než akčních scén. A taky přežijete občasný výpadky v kvalitě a nebudete mít převeliký nároky na poslední dvě sezóny, tak určitě zkuste. Starý sci-fi seriály maj prostě něco do sebe.