Tamako Market

たまこまーけっと

2013

8/10

Kyoto Animation

Anime Slice of Life Comedy

15.09.2018

Kyoto Animation se samozřejmě v žánru, kdy roztomilý holky prováděj ještě víc roztomilý věci, cejtí jak žába v tůňce s drinkama mojita plovoucích na leknínech. Jako bonus tu v tomhle případě máme slušně vypasenýho papoucha, kterej má do roztomilosti daleko, což ale dohání svojí výřečností a apetitem k jídlu. Krom toho tu na nás moc překvapení či odboček ze zajetejch kolejí žánru CGDCT bohužel nečeká.


Děj se z velký části odehrává v obchodní čtvrti, která je plná pidi obchůdků s různejma pochutinama, kytkama… či si můžete zaskočit na kafčo do krámku, kde vám pustěj k poslechu na gramci nostalgickou desku. Přesně zde má svůj domov a zároveň krámek naše hlavní postava - Tamako Kitashirakawa. Ač je studentkou prvního ročníku na střední škole, tak je zároveň od mala pracant a snaží se co nejvíc pomáhat v rodinným krámku s mochi (tradiční japonský koláčky z rýžový pasty). Občas má drobný tendence dramatizovat maličkosti, ale jinak holka jak má bejt. Díky přátelský povaze je oblíbená i mezi svými vrstevníky.

To samozřejmě znamená, že se nám gang rozroste, takže přivítáme do party další školačky jako Kannu, Midori či Shiori. Design postav je dle očekávání fajnovej, jak bychom v produkci tohoto studia čekali. Trošku překvapivě u hodně postaviček ale chybí hloubka a prezentujou spíš archetypy klasickejch povahovejch vlastností z podobnejch seriálů. Ale ono to dává smysl, protože ač si školního prostředí docela užijeme, tak se hledáček kamery víc soustředí na naší roztomilou obchodní zónu a cvrkot kolem krámků. To samozřejmě přináší do mlýnku slušnou řádku dalších postav, ale žádná z nich nehraje v ději nějakou vetší roli.

Kanna Makino: It’s my policy to hold nothing lighter than a hammer.

Výjimkou je kluk z baráku od naproti - Mochizou, kterej má evidentně pro naši milou Tamako slabost. Takže tu máme i trošku tý romantiky. Opravdu jen trošku, protože Tamako má totálně neprůstřelnej ochrannej štít, kdy Amorek nemá se šípama žádnou šanci. Takže pokud si chystáte kapesníčky a čekáte nějakou romantiku, tak smůla. Spíš si dejte bacha, aby se nějakej odraženej šíp od štítu neodrazil a nebřinknul vás do oka.

Seriál je prostě takovej nedovařenej knedlík, kterej dělá hodně věcí, ale žádnou nic moc do hloubky. Krásně se na to kouká, je to zábavný, ale máte pocit, že chybí nějakej jasnej směr, kam se ubíráme.

Další hojně diskutovanou divnou záležitostí je jedno podivný a opeřený zvířátko, který dostává v seriálu až podezřele moc prostoru. Ano, jde o vypasenýho papoucha Deru. Já osobně mám slabost pro bláznivější postavičky, takže jsem to zvládnul bez ztráty kytičky. Antropomorfismus tomu v mejch očích vždycky dá jiskru. Ale je třeba zdůraznit, že milej papouch nejen zbaští vše co vidí, ale je taky ukecanej až to bolí. Skoro jakoby krom mochi zbaštil i nějaký veselý pilule jako desert. K tomu navíc tvrdí, že je vznešenýho rodu a tak v aristokratickým stylu mluví rádoby vznešeně a stylem, že sežral bobek moudrosti. Takže to, že ho hodně lidí nerozdejchalo naprosto chápu. Extrémní narcisové se špatně snášej.

Dera Mochimazzi: Miss Shiori, you go to the bathroom as well!

Samotná existence Dery v seriálu je trošku záhadou, ale v seriálu je prostě jedna dějová linka, která nedává vůbec smysl a osobně mi přijde, že celej seriál by se bez ní totálně obešel a byl by ve finále i lepší. Dera ještě jako hubeňour přiletí do čtvrti s obchůdky, protože hledá nevěstu pro svýho prince. Ehm. Samozřejmě díky svý nenazřanosti se dostane do stavu, kdy není schopen lítat, tudíž se nemůže vrátit zpět a tím pádem úkol se dost komplikuje.

Jediný velký plus celý tý šarády je fakt, že ho přijede zkontrolovat hnědá krasotinka Choi, která přinese trošku čerstvýho vítru do seriálu. Nutno zdůraznit, že hlavně dá trošku za uši Derovi. A musím zdůraznit, že opravdu zaslouží trošku srovnat do latě. Jeho náklonnost k něžnému pohlaví je minimálně znepokojující. Jako chápu, že animátoři odvedli v případě tohodle seriálu neskutečnou práci a roztomilost opravdu atakuje vršky hor v Himalájích. Ale sledovat natřásající se břicho Dery (a nechci opravdu ani přemejšlet, co se ještě natřásá krom toho) před nebohou Shiori je vždycky lehce wtf moment.

Kanna Makino: A captain should work her subordinates hard. Pow.

Přes to všechno nechci, aby to vyznělo, že jen rejpám. Seriál má tunu krásnejch momentů. Taková lehká retro atmosféra je všudepřítomná. Nostalgický momenty jako přehrávání starejch vinylů či volání kelímkovým telefonem (mobilní generace asi bude čučet jak kráva na novej traktor). Jde o extrémně relaxační show, který má pouze pár dramatickejch momentů. Prostě se tak trošku debilně usmíváte, i když komickejch momentů tu moc není, protože humor měl pravděpodobně přinášet hlavně Dera, ale ve skutečnosti se mu to moc nedaří.

K pozitivnímu ladění seriálu přispívá i nevinnost naší hlavní postavičky, její roztomilá neohrabanost. V podstatě i její menší ségra Anko (raději ji říkejme An, ať se nevzteká) zažije nějaký to pidi romantický dramatíčko a Tamako si vesele poskakuje kolem a netuší, která bije. Škoda, že Anko nedostala víc prostoru, protože malá část věnovaná čistě jí byla hodně zábavná a dobře napsaná.

V celkovým pohledu ve vás seriál zanechá rozporuplný pocity. Poslední epizody působěj dost uspěchaným dojmem, kdy se studio snažilo uzavřít dějovou linku věnovanou princi a to evidentně jakýmkoliv způsobem. Ta působila od začátku značně retardovaně, takže závěr je nemastnej neslanej. Naštěstí tu existuje film Tamako Love Story, kterej je velmi slušnou podívanou a rozhodně doporučuju ke zkouknutí. Soustředí se na Tamako a Mochizou ve stavu, kdy obranný štíty polevily. A jako bonus eliminuje ukecaný papoucha na nezbytný minimum.

Kunio Yaobi: Life is more than just saying goodbye.

Pokud hodně lidí používá u seriálu pravidlo tří epizod, po kterejch se rozhodnou zda pokračovat v čučení nebo to vzdávaj, tak u tohodle seriálu platí pravidlo papouška. Pokud vám nebude vadit jeho lehce narcistická povaha a neustálý žvanění, tak si seriál s chutí dejte jako relaxační terapii. Nevinnost, úsměvný chvilky, excelentní technický zpracování, nostalgický retro okamžiky a zábavný postavičky z toho dělaj slušnou podívanou.