Kuromukuro

クロムクロ

2016

8/10

Anime Action Sci-Fi Mecha

04.03.2017

Většina lidiček sledující anime přistupuje k mecha žánru s opatrností ledního medvěda na výletě v Africe. Ač se jedná o jeden z nejstarších žánrů, tak nemůžu přiznat, že bych se na tuhle žánrovou škatulku vrhal se slinou v koutku pusy. Přesto sem zatím měl historicky docela štěstí a mecha kousek Kuromukuro mě opět překvapivě dost bavil.


Příběh nám začíná v klasickým sci-fi duchu, kdy lehce zaspíte nějakou tu stovku let, a zjistíte, že pořekadlo dvakrát do stejný řeky nevstoupíš nemusí vždy platit. Abych vám to vysvětlil, tak 450 let zpět, kdy se Japonskem proháněli divný postavičky v županech a oháněli se slušně katanama (tím myslím samuraje samozřejmě), tak v tu dobu Zemi napadla mimozemská rasa Efy Dolgh. Samozřejmě si vtipně přicestovala s ničivejma mecha robůtkama, a lidstvo to nemělo vůbec lehký. A to i vzhledem k faktu, že technologickej vývoj ohledně vojenský techniky byl opravdu v hodně spartánskejch plenkách.

Klíčovovou zbraní proti invazi se stal tzv. Black relic. A tím se seznámíme i s jednou hlavní postavou seriálu a je to vážení Kennosuke, kterej je takovej ten klasickej samuraj a věnuje se tradičním koníčkům jako sandálům a seppuku. A taky je maximálně oddanej Washiba klanu a jejich princezně Yukihime. Kennosuke a Black relic se ukáže jako sakra silná kombinace (něco jako fazole a kupa česneku při dvoření se slečně s extrémně citlivým čichem), takže zničení Země je zažehnáno… a Yukihima se jako kouzelnice záhadně vypaří a Kennosuke zas provede hibernační trik.

Yukina: Why can’t you just ask me nicely? Like, “Please get in the damn robot”.

Když přehopsneme do 21. století a to rovnou do komplexu United Nations Kurobe Research Institute, jehož hlavní náplní je zkoumání našeho záhadnýho artefaktu, kterej se samozřejmě jmenuje Black relic. Právě ten náhodou aktivuje dcerka šéfky tohodle slavnýho institutu - rozkošná Yukina, která vypadá jako dvojnice Yukihima. A díky aktivaci artefaktu se nám do toho se zívnutím přimíchá Kennosuke a je vám asi jasný, že probuzení v totálně jiným století mu řádně pomotá palici a slušně zkomplikuje sociální interakce s okolím. A jako třešnička na dortu se tu producíruje Yukina, kterou vypadá jak dvojnice princezny Yukihime.

Gamblerům mezi vámi se teď pravděpodobně orosily čelíčka z těch všech vysoce nepravděpodobnejch událostí. Ale věřte mi, že při sledování to nevypadá tak dementně jako když to tu čtete. Samozřejmě to není tak úplně originální příběh a další průběh asi lehce odhadnete už v temhle moment. Yukina a Kennosuke vytvořej slušně úderný duo v mecha robotovi, takže další invaze Efy Dolgh (a nutno podotknout, že jsou samozřejmě po posledním neúspěchu lehce nakrknutý) má opět nezpečnýho protivníka. A samozřejmě tu probíhá i nějaký to lehounký romantický vzplanutí.

Kennosuke: So the age of samurai has long since passed.

Jak jsem psal v úvodu, tak mecha žánry nemaj ustláno na metalickejch růžích a aby situace byla ještě komplikovanější, tak Kuromukuro plynule osciluje mezi dvěma pozicema - vážnější a odlehčenou, akčnější a pohodičkovou. Občas sklouzává až do slice of life módu a bez mučení přiznávám, že mě tyhle odlehčený epizody v seriálu hodně bavili. Ale pro někoho, kdo čeká jen těžkou akci, to může bejt docela zklamání. Nad hlavama jim visí Mechův meč v podobně invaze a pipky v pohodě krafaj u oběda nad každodenníma kravinkama. Ale ono těch subžánrů se nám tu do výslednýho koktejlu přimíchalo povícero. Yukiny otec se například ztratil, takže tu máme i nějaký to rozkrejvání záhad z minulosti, skoro až detektivku.

S tím souvisí i fakt, že show překvapivě nabízí hodně rozmanitou škálu postaviček. Od klasickej vojáčků, po vědce, studentky a studenty ze školy, spolubojovníky a spolubojovnice, tajemný charaktery jako třeba Ouma, který dodávaj všemu občas až mystickou atmosféru. Občas vás až překvapí, že se do tohodle seriálu vešel detailnější vývoj některejch postav - Yukina například na začátku působí jako slečna, která si moc nevěří a všichni ostatní ji musej vytahovat z bryndy. Ale postupně získává víc a víc sebevědomí. Určitě bych rád zmínil i jméno Sophie Noel - malá blonďatá bojovnice, co dorazila až z daleký Francie. Ta nedělá ostudu svýmu titulu, co jí označuje jako zázračnou mechobijku, a vždy výhradně spolíhá jen na sebe. Takže zde naopak sledujeme opačnej vývoj než u Yukiny.

Hiromi Shirahane: Facing up to adversity is what makes kids grow stronger!

Mecha se musí nechat to, že většinou nás čeká velmi fajn technický zpracování a tenhle seriál není žádnou vyjímkou. Roboti jsou pěkně nakreslený, pěkně tancujou svoje bojový tanečky a maj unikátní charakter. Hodně akčních scén probíhá i bez zapojení robotů a musím říct, že i vlastní mecha boje jsou choreograficky dost zajímavý. Místo nějakýho blejskání lejzrama na dálku, tu máme hodně bojů na blízko, připomínající klasický rvačky na férovku v nějaký robotický hospůdce (ano, tam kde čepujou ten dvanáctistupňovej mňam mňam olej).

Jundai Kayahara: My views are skyrocketing! I’ve hit the big time!

Pokud preferujete čistě akční mecha, tak se asi poohlédněte někde jinde. Ale pokud máte náladičku na akčnější záležitost, která se docela ráda drží při zemi a tu a tam zpomalí do pomalejšího tempa a bude řešit záležitosti jako návštěvu lázní či kulturní festival, tak neváhejte. Řek bych, že je to docela slušnej úvod pro nováčku žánru.